Danışan hizmetleri +90 224 245 55 11
Çalışma Saatleri 10:00 - 18:00
Danışan Destek +90 224 245 55 11
Çalışma Saatleri 09:00 - 17:00

7 ÇAKRA DEĞİL, DOĞRUSU 7 ENDOKRİN BEZ

 

Endokrin bezler (iç salgı bezleri); salgı kanalları olmayan, salgılarını direkt kana veya lenf’e veren bezlerdir.
Çakra; Sanskritçe kaynaklı bir kelimedir, tekerlek-dönüş anlamına gelir. Hint felsefesinde ve bazı Asya kültürlerinde, metafiziksel veya biyofiziksel enerji bağlantı noktası olarak düşünülmüştür. Hint felsefesinde insanın tepe noktasında pozitif (+) bir akım varken, kuyruksokumunda negatif (-) akım vardır. Bu ikisi arasında dolaşan enerji, yaşam akışını oluşturur. Nefes egzersizleri, yoga duruşları, meditasyonla bu enerji merkezleri en alttan-kök (negatif), en üste-tepe (pozitif) ulaşınca, iki kutup (- ve +) birleştiği için, hazzın mutluluğun en üst noktası oluşur, ermişliğin tanımı aslında budur.
Bu enerji bölgeleri uygun sırasıyla uyandırılmazsa, delilik, ruhsal dengesizlik oluşur.
İşte bu 7 ana enerji merkezi, bedenimizde aslında, hormon salgılayan bir endokrin beze karşılık gelir. Enerji burada, bu bezlerin hormon salgılamasını uyarır.
Bunlar artık bilimsel olarak kanıtlandığı için, eski zamanda kullanılan Çakra kelimesini kullanmanın bir gereği bu çağda yoktur. Onlar bilimsel olarak bilinen ENDOKRİN BEZ alanıdır.
1.Endokrin Bez: (Kök çakra); Böbreküstü bezleri (Adrenal bez)
2.Endokrin Bez: (Sakral- Yaratıcı çakra); Cinsel salgı bezleri (testis ve yumurtalıklar)
3.Endokrin bez: (Göbek çakrası-Solar plexüs); Pankreas bezi
4.Endokrin bez: (Kalp çakrası); Timüs bezi
5.Endokrin bez: (Boğaz çakrası); Tiroit bezi
6.Endokrin bez: (Alın çakrası); Hipofiz bezi
7.Endokrin bez: (Taç çarka); Epifiz bezi

Netice cümlesine geliyorum; Neticede o eski çağlarda bilinip, sadece çakra (döngüsel enerji alanı metafiziksel olarak hissedildiği için, tekerlek-çakra) denilen bu enerji alanlarının, artık bilimsel olarak endokrin bez alanları olduğu kanıtlanmıştır. Bu durumda eski kelimeyi kullanmanın, yeni zamanda yeri yoktur. Bu bölgelerin adı ENDOKRİN BEZ alanlarıdır.
Bazen bilimsel olarak henüz kanıtlanamamış konular vardır, buna denilecek söz olmaz. Oysa bu kanıtlanmış ve artık bilinen bir konudur. Bu durumda daima bilimsel kelimeyi kullanmak uygundur. Yani onlar 7 ENDOKRİN BEZDİR..

Yazan: Aydek Sultan Özdemir

Kaynak: http://beyazyol.com

Galeri

7 ÇAKRA DEĞİL, DOĞRUSU 7 ENDOKRİN BEZ