Danışan hizmetleri +90 224 245 55 11
Çalışma Saatleri 10:00 - 18:00
Danışan Destek +90 224 245 55 11
Çalışma Saatleri 09:00 - 17:00

SCHUSSLER TUZLARI

                                                                   

Schüssler Tuzları, 1873 yılında Alman biyokimyacı Dr. William H. Schüssler tarafından ‘’12 Hücre Tuzu’’ olarak bulundu ve ‘’fonksiyonel maddeler’’ olarak adlandırılmıştır. Dr. Schüssler yakılmış insan bedenlerini inceleyerek kalıntıların toplam 12 temel maddeden oluştuğunu buldu. Dokulardan arta kalan 12 tuzu, doku tuzu olarak kaydetti ve insan organizmasının çalışmasından sorumlu ve gerekli olduğunu teorize etti.Ona göre bu tuzlar bedenin organ ve dokularının materyal temelini oluşturmaktaydı.

Mineral tuzları, hücrelerdeki küçük bileşenlerdir ve önemli yer tutarlar. Önem taşıyan bu minerallerin eksikliği yada dengesizliği hücre hatta organ fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Schüssler Tuzları sindirilmiş besinlerden eksik olan mineralleri absorbe etmesini geliştirmek için vücudu uyarır ve dokular içindeki dağılımı yeniden organize eder.

Schüssler Tuzları doğrudan besin takviyesi değildir! Hazırlanışı homeopatik remedyler gibi seyreltme, sallama ve succussion süreci ile homeopati prensibine göre hazırlanır. Homeopatik görüşme sürecinin tespitteki yeri önemlidir!

                       SCHUSSLER TUZU YÜZ ANALİZİ

Yüz analizinde danışan gün ışığında incelenir. Yüzündeki renk değişimleriyle vücudundaki eksik minerallerin tespit edilmesiyle terapiye başlanır.

Bu analiz sırasında önemli olan, danışanın yüzünde makyaj, krem vb… olmamasıdır.

Merkezimizde Yüz Analizi ile Schüssler Tuzu Terapisi uygulanmaktadır.

En sık kullanılan schüssler tuzuları şunlardır;
1. Kalsiyum Flüorür (Korur ve besler) İşlevi: Deri ve bağ dokuları, dokunun esnekliği (damarlar, kaslar, tendonlar, lifer), kemikler, diş
mineleri ve tırnaklar için önemlidir.
2Kalsiyum Fosfat (Rejenerasyon ve büyüme) İşlevi: Protein metabolizması, kemik yoğunluğu, hücrelerin yeni oluşumu için önemlidir.
3. Ferrum Fosfat (Enerji ve vücut direnci) İşlevi: Metabolizma, bağışıklık sistemi ve konsantrasyon için önemlidir.
4. Potasyum Klorür (Detoksifikasyon) İşlevi: Mukoza ve bezeler, mide, bağırsaklar, protein yapısı ve de kimyasal zehirlerin atılması için önemlidir
5. Potasyum Fosfat (Enerji ve kas gücü) İşlevi: Beyin çalışması ve sinirlerin kuvveti ve de kas sistemi için önemlidir.
6. Potasyum Sülfat (Detoksifikasyon ve selüloz metabolizması) İşlevi: Hücrelerin metabolizması ve de karaciğer fonksiyonları için önemlidir.
7. Magnezyum Fosfat (Harekete geçirici güç ve gevşemenin dengelenmesi ) İşlevi: Sinir sistemi ve bağırsak hareketleri için
önemlidir.
8. Sodyum Klorür (Detoksifikasyon ve sıvı dengesi) İşlevi: Sıvı ve ısı dengesi, yeni hücre oluşumu ve mukoza için önemlidir.
9. Sodyum Fosfat (Asit azatlımı ve yağ metabolizması) İşlevi: Asit azatlımı ve yağ metabolizması için önemlidir.
10. Sodyum Sülfat (Su ve metabolizma ürünlerinin atılması) İşlevi: Detoksikasyon- ve boşaltım organları ve bağırsak için önemlidir.
11. Silicea (Kuvvetli bağ dokusu, sağlıklı cilt, saçlar, tırnaklar) İşlevi: Bağ dokusu, sinirlerin iletkenliği, cilt, saç
büyümesi ve tırnakların dayanıklılığı için önemlidir.